FCSB s-a calificat în semifinalele Cupei României

FCSB s-a calificat cu mari emoții în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o cu scorul de 2-1 pe FC Hermannstadt, ieri seara, la Sibiu, în ultimul sfert de finală al competiției.

După ocazii bune la ambele porți, prin Olimpiu Moruțan (min. 3), Darius Olaru (min. 69), Florinel Coman (min. 74) și Ionuţ Vînă (min. 86) pentru FCSB, și Kevin Rimane (min. 13), Liviu Dumitriu (min. 47), Yazalde (min. 58) și Jo Alves (min. 66, 71) pentru Hermannstadt, sibienii au deschis scorul prin atacantul croat Gabriel Debeljuh în minutul 75.

Vicecampiona FCSB a reușit totuși să întoarcă scorul în ultimele minute, prin autogolul lui Srgian Luchin (min. 84), la centrarea lui Valentin Crețu, și golul lui Florinel Coman (min. 90), apărut după o combinație spectaculoasă cu Dennis Man.

FCSB a reușit astfel să șteargă rușinea eliminării din 2018, tot în fața celor de la Hermannstadt, în aceeași fază a competiției.

Astfel, FCSB se alătură celorlalte echipe calificate în semifinale Cuper României: Dinamo București, Sepsi Sf. Gheorghe şi Poli Iași.

Semifinalele competiției se vor juca în sistem tur-retur în perioadele 21-23 aprilie, respectiv 12-14 mai. Finala ediției 2019-2020 se va disputa la Craiova, pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, pe 23 mai.

Sursa foto: Facebook FCSB