FC Dinamo București s-a calificat în semifinalele Cupei României!

Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după victoria împotriva Academicei Clinceni cu scorul de 1-0, ieri seară, pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare, în primul sfert de finală al competiţiei.

Dupa o perioadă de dominare a echipei din Clinceni, care a ratat ocazii prin Florin Achim, Alexandru Buziuc, Jakub Vojtus şi Răzvan Patriche, singurul gol al partidei a venit în minutul 84, când Valentin Lazăr a executat un corner, Ricardo Grigore a recentrat cu capul, iar Deian Sorescu a reluat în plasă din voleu.

„Câinii roșii” și-au luat astfel revanșa după ce Academica o învinsese pe Dinamo săptămâna trecută, cu 1-0, chiar în stadionul din Ştefan cel Mare, în meciul contând pentru play-out-ul Ligii 1.

Tot astăzi, în sferturile Cupei României, Petrolul Ploiești o va înfrunta pe Sepsi Sf. Gheorghe de la ora 17:30, în timp ce Poli Iași va da piept cu CS Universitatea Craiova de la ora 20:30. Ultimul meci al acestei faze a competiției va avea loc mâine, 5 martie, când Hermannstadt va întâlni FCSB, de la ora 20:00.

Sursa foto: Răzvan Păsărică / SPORT PICTURES