REZULTATE / Șaisprezecimile UEFA Europa League. Sfârșit de drum european pentru CFR Cluj

CFR Cluj a fost aproape de o minune seara trecută, în returul dublei cu Sevilla contând pentru șaisprezecimile UEFA Europa League. După 1-1 în prima manșă din Gruia, calificarea s-a jucat până la ultima fază pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán.

Clujenii au început meciul siguri pe ei în defensivă, ținând piept cu succes presiunii spaniolilor din prima parte. Reguilon, Ocampos sau Diego Carlos au încercat, pe rând, să îl învingă pe Arlauskis, fără succes însă. La sfârșitul primei reprize, ocaziile s-ar fi putut răzbuna, atunci când Djokovic, Păun și Boli au trecut pe lângă deschiderea scorului.

După pauză, CFR Cluj a încercat fie egala adversarei sale mult mai titrate, ocaziile fiind împărțite. Mai mult, la limita timpul de joc regulamentar, Adiță Păun a reușit să înscrie după ce șutul său a fost scăpat în poartă de goalkeeper-ul Bounou. Golul a fost însă anulat din cauza unui henț la Traore, neregulă depistată cu ajutorul tehnologiei VAR. În prelungirile partidei, Bordeianu a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Astfel, în ciuda prestației meritorii, CFR Cluj a fost eliminată din UEFA Europa League, după o manșă dublă în care nu a cunoscut înfrângerea în fața Sevillei.

Sevilla – CFR Cluj 0-0

Sevilla: Bounou – Jesus Navas-cpt. (En-Nesyri 75), Diego Carlos, Kounde, Reguilon – Jordan (Banega 57), Gudelj, Fernando – Suso (Nolito 67), L. de Jong, Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă (Boli 27), Camora-cpt. – Bordeianu, Djokovic (Rondon 78) – Deac, Păun, Omrani (Golofca 84) – Traore. Antrenor: Dan Petrescu