Alin Alexuc-Ciurariu a devenit Campion European de Seniori la lupte greco-romane!

Alin Alexuc-Ciurariu, component al lotului de Lupte Greco-romane (categoria 130 kg), a câștigat finala europeană de la Roma, învingându-l pe sportivul Levan Arabuli (Georgia), cu scorul de 6-1.

Alin Alexuc obține pentru prima oară titlul de Campion European, având în palmares încă două medalii de bronz (C.E Rusia 2018 și C.E București 2019).

Alexuc nu a pierdut niciun meci la acest campionat european: l-a învins în optimi pe rusul Zurabi Gedakhauri, în sferturi pe azerul Sabah Saleh Shariati, în semifinale pe ucraineanul Kuchimii Mykola, iar în marea finală pe Levan Arbuli, din Georgia.

Sportivul de 30 de ani, legitimat la CS Dinamo obține a doua medalie de aur din istoria recentă a luptelor românești, după titlul din 2018 adus de Mihai Mihuț (cat. 63 kg).

Medalia de aur reprezintă o certitudine că Alin Alexuc are șanse mari de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Greul Lotului de greco-romane poate obține biletele pentru Tokyo 2020 la Turneele de Calificare de la Budapesta (19-22 martie) si Sofia (30 aprilie – 3 mai).

Din păcate, România a pierdut cele două finale pentru medalia de bronz: Tița Florin (55 kg) a fost învins de campionul mondial Nugzari Tsurtsumia cu 8-0, iar Mihuț Mihai (63 kg) a pierdut în fața sportivului din Ungaria- Erik Torba, cu scorul de 6-3.

Campionatul European de Seniori continuă în capitala Italiei. Începând de miercuri, intră în concurs luptele feminine, iar vineri luptele libere.

România va participa cu cinci sportive la Lupte Feminine si șapte sportivi la Lupte Libere. Obiectivul Federației Române de Lupte la această ediție continentală este obținerea a două-trei medalii.