U BT Cluj-Napoca, în sferturile FIBA Europe Cup!

Echipa U BT Cluj-Napoca a câștigat grupa principală J a FIBA Europe Cup, cu 10 puncte, calificându-se în sferturile de finală, după victoria cu 84-71 (39-41) obținută în propria arenă cu formația israeliană Ironi Ness Ziona. Pe care o învinsese și în deplasare la trei puncte, 84-81. CSM CSU Oradea a ocupat ultimul loc, în urma înfrângerii la Tsmoki Minsk, după prelungiri, 62-68 (57-57, 5-11).

Elevii lui Mihai Silvășan s-au impus în trei sferturi, 24-20, 25-18, 18-12, pierzându-l pe al doilea, 15-21. Au condus la opt puncte diferență în primul sfert, pentru ca în ultimul să se desprindă de câteva ori la 13. Principalii marcatori au fost Tarolis și Planinic, câte 15, secondați de Zganec, 12, Johnson, 11, Richard, 9, Kuti, 8, Ate, 6 și Peak, 6. Coșgeter a fost Fisher, 22, de la oaspeți.

Împreună cu teamul de lângă Someș s-a mai calificat Tsmoki Minsk, la coșaveraj, +29, față de -23 ai echipei israeliene, precum și formațiile de pe primele două locuri din celelalte trei grupe principale. Meciurile din faza sferturilor de finală vor avea loc pe 4 și 11 martie.