Principalele evenimente sportive ale anului 2019: septembrie

Anul care se va încheia curând poate fi considerat bun pentru sportul românesc. Simona Halep a câștigat Grand Slamul de la Wimbledon, reprezentativa de fotbal under 21 s-a calificat la turneul final al Europenelor, la diverse sporturi s-au obținut medalii în competițiile internaționale, iar un important număr de sportivi au obținut biletele pentru Jocurile Olimpice de Vară, de la Tokyo, din 2020.

Începutul toamnei calendaristice a fost de bun augur pentru sportivii români. Ciclistul Vlad Dascălu a devenit campion mondial undrr 23 la mountain bike, reprezentativa feminină de tenis de masă a câștigat al cincilea titlu european, canotorii au revenit de la întrecerile continentale de tineret cu 12 medalii, luptătoarea Alina Vuc a luat argintul mondial la categoria 50 kilograme, halterofila Loredana Toma, 50, a cucerit trei trofee de bronz la campionatele lumii.

• Vlad Dascălu a devenit primul campion mondial din istoria ciclismului românesc, la mountain bike, la competiția under 23 desfășurată în Canada, la Mont Saint Anne, performanță în urma căreia a obținut biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo
  • Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro și Adina Diaconu au adus României titlul continental cu numărul 5 pe echipe, la întrecerea găzduită de Nantes
  • 12 medalii, dintre care nouă de aur, un argint și două bronzuri pentru tinerii noștri canotori, la Europenele de la Poznan
  • Alina Vuc, 24 de ani, descoperită de Reșița de antrenorul Nicolae Constantin, obține cel mai bun rezultat al carierei, argint la Mondialele de lupte de la Nur Sultan-Kazahstan, la categoria 50 kilograme, reușind calificarea la Jocurile Olimpice
  • Loredana Toma, triplă medaliată cu bronz mondial la Pattaya-Thailanda, la  categoria 64 kilograme
  • Lionel Messi-FC Barcelona, desemnat de FIFA fotbalistul anului
  • Slovenul Primoz Roglic câștigă în premieră Turul Ciclist al Spaniei, înaintea ibericului Alejandro Valverde
  • Atletul Alin Firfirică, locul 4 la prima participare la Mondialele de la Doha,  la aruncarea discului, cu 66,46 metri
  • Campionii de la US Open: Rafael Nadal, Spania, Bianca Andreescu, Canada, la simplu, Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, Brazilia, dublu masculin, Timea Babos, Ungaria/Kristina Mladenovic, Franța, dublu feminin, Chan Hao-ching, Taiwan/Michael Venus, Australia, dublu mixt
  • Preliminarii EURO 2020: fotbal România-Spania 1-2, la București, România-Malta 1-0, la Ploiești
  • Spania, al doilea titlu mondial la baschet masculin, după 95-77 cu Australia
  • UEFA Europa League, grupa E: CFR Cluj-Napoca-Lazio Roma 2-1