Principalele evenimente sportive ale anului 2019: aprilie

Anul care se va încheia curând poate fi considerat bun pentru sportul românesc. Simona Halep a câștigat Grand Slamul de la Wimbledon, reprezentativa de fotbal under 21 s-a calificat la turneul final al Europenelor, la diverse sporturi s-au obținut medalii în competițiile internaționale, iar un important număr de sportivi au obținut biletele pentru Jocurile Olimpice de Vară, de la Tokyo, din 2020.

Iată o scurtă retrospectivă a principalelor evenimente sportive din luna aprilie 2019:

• Pe parcursul lunii aprilie sportivii noștri au fost printre protagoniștii unor importante competiții internaționale la haltere, scrimă, lupte, tenis, natație, tenis de masă, handbal.
  • Halterofilii au revenit de la întrecerile continentale de seniori de la Batumi-Georgia cu 14 medalii, dintre care șase de aur, trei de argint și cinci de bronz. Cele mai multe, trei de aur, le-au obținut Elena Andrieș, la categoria 49 kilograme și Loredana Toma, 63, la smuls, total și aruncat
  • Scrimerul George Dragomir, antrenat de Rareș Dumitrescu și Ciprian Gălățanu, a luat argintul mondial la sabie juniori, la Torun, în Polonia
  • Aceeași medalie, dar la tenis de masă juniori, dublu, a cucerit-o Ovidiu Ionescu, alături de ibericul Alvaro Robles, la Budapesta
  • Robert Glință, bronz la 100 metri spate,  la Cupa Mondială desfășurată la Guangzhou, în China, 53,70, a realizat baremul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo
  • Luptătorii români au urcat de patru ori pe a doua treaptă a podiumului Europenelor de seniori under 23 de la București, prin Florin Tița, 55 kilograme, Alin Alexuc-Ciurariu, 130, greco-romane, Incze Krista Tunde, 63 și Beatrice Ana, 53
  • PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, devine campioană a Greciei la fotbal după 34 de ani
  • Portughezul Cristiano Ronaldo, primul fotbalist care ia titlul în Anglia, Spania și Italia, cu Manchester United, Real Madrid, Juventus Torino
  • Naționala de handbal a României încheie pe locul al treilea grupa preliminară 6 pentru Europenele din 2020
  • COSR oferă „Colanul de aur” lui Ivan Patzaichin la 19 ani după ce primise „Colanul de platină” din partea CIO
  • Sorana Cîrstea și Andreea Mitu câștigă proba de dublu la turneul WTA de la Lugano
  • Echipa de tenis a României pierde finala FED Cup, 2-3 cu Franța, la Rouen, Simona Halep reușind două victorii la Katerina Mladenovic, 6-3, 6-1 și Caroline Garcia, 6-7/6, 6-3, 6-2
  • România-Zimbabwe 3-1 în turul 1 al Grupei Mondiale 2 a Cupei Davis