Principalele evenimente sportive ale anului 2019: ianuarie

Anul care se va încheia curând poate fi considerat bun pentru sportul românesc. Simona Halep a câștigat Grand Slamul de la Wimbledon, reprezentativa de fotbal under 21 s-a calificat la turneul final al Europenelor, la diverse sporturi s-au obținut medalii în competițiile internaționale, iar un important număr de sportivi au obținut biletele pentru Jocurile Olimpice de Vară, de la Tokyo, din 2020.

Iată o scurta retrospectivă a principalelor evenimente sportive din 2019. Începem cu luna ianuarie:

• Cel mai important succes s-a înregistrat la Europenele de bob under 23 de la Sigulda-Letonia, unde dublo-ul Mihai Tentea-Ciprian Daroczi a cucerit medalia de aur. Cei doi, împreună cu Alexandru Bugheanu și Raul Dobre aveau să devină campioni continentali under 26 în proba de bob 4 persoane, la Igls-Austria
  • Bronz mondial la sanie under 23 obținut la dublu de Marius Gîtlan-Flavius Crăciun, la Winterberg, Germania
  • Naționala de handbal masculin a Danemarcei câștigă Mondialele desfășurate în țara lui Hamlet și în Germania, după 31-22 cu Norvegia, bronzul revenind Franței
  • Schiorul japonez Ryoyu Kobayashi, 22 ani, cel mai tânăr dublu învingător la toate etapele din cadrul Turneului celor patru trambuline
  • Edward Iordănescu, antrenor principal la Gaz Metan Mediaș, iar Costel Enache la Astra Giurgiu
  • Cristina Neagu, desemnată de EHF cea mai bună handbalistă din Europa în 2018
  • Câștigătorii primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open: Novak Djokovic, Serbia, Naomi Osaka, Japonia, la individual, francezii Pierre Hugues-Nicolas Mahut, la dublu masculin, Samantha Stosur, Australia/Zhuai Zheng, China, la dublu feminin și Barbora Krejcikova, Cehia/Rajeev Ram, USA, la dublu mixt.