Dinamo București câștigă în țara lui Hamlet și încheie neînvinsă grupele Ligii Campionior!

Dinamo București s-a impus la limită, 32-31 (18-16) pe terenul echipei daneze GOG Svendborg Handbold și încheie fără înfrângere grupa D a Ligii Campionilor, fiind singura echipă în această situație. Vitoarea adversară din play-off va fi Sporting Lisabona, ocupanta locului secund în grupa C, cu care va juca în perioada 19-23 februarie 2020.

Formația antrenată de Ștefan Constantin a condus și la patru goluri diferență în țara lui Hamlet, obținând până la urmă un succes meritat. La care au contribuit autorii golurilor: Bannour, 9, Kuduz, 7, Vujic, 6, Shebib, 4, Zulfic, 3, Nantes, 1, Asoltanei, 1 și Negru, 1. Kuduz a fost al patrulea în clasamentul principalilor marcatori, cu 54 de reușiite, ierarhie câștigată de Ostrishko, de la Eurofarm Radotnik, 65.

Celelalte rezultate din ultima rundă a grupei D: Cehovskie Medvedi-Kadetten Schaffhausen 29-27 (14-14) și IF Kristiansad-Orlen Wisla Plock 24-20 (15-9). Teamul polonez din Plock, care a ocupat locul secund, cu 11 puncte, la șase lungimi de Dinamo. va evolua de asemenea în play-off, unde va întâlni pe Bidasoa Irun din Spania.