România U21 zdrobește Finlanda. One Man Show: Valentin Mihăilă

Echipa națională de tineret a României a învins selecționata similară a Finlandei cu scorul de 4-1 (3-1), ieri seară, pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, într-o partidă contând pentru grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii au ajuns astfel la a treia victorie consecutivă la diferenţă de trei goluri, după 3-0 cu Ucraina şi 3-0 cu Irlanda de Nord.

Omul meciului a fost, fără urmă de îndoială, Valentin Mihăilă, jucătorul celor de la CS Universitatea Craiova marcând toate golurile echipei României, în minutele 8, 16, 45+5 și 78, după ce finlandezii deschiseseră scorul prin Kaan Kairinen în minutul 3.

„Am avut ceva emoţii înainte de meciul cu Finlanda şi pot să spun că eram fericit şi cu o victorie cu 1-0. A fost o partidă interesantă, prima repriză a avut de toate… Ne-am dorit să marcăm repede, dar am reuşit să primim gol. Dar apoi am revenit şi am marcat goluri în prima repriză, ceea ce e un avantaj. Pe începutul reprizei a doua am suferit oarecum, nu am ştiut să alternăm momentele cu posesie şi cele în care să verticalizăm pe atacant. E bine că jucătorii au avut o reacţie pozitivă după golul primit. A fost o reacţie matură, pentru că la vârsta asta, un gol primit în minutul 3 te poate demoraliza. Însă jucătorii au avut o altă atitudine şi au arătat că pe lângă valoarea lor au încercat să îşi depăşească limitele. Au arătat calm şi maturitate în joc”, a declarat, pentru Pro X, selecţionerul Mirel Rădoi.

În aceeași grupă, astăzi se va disputa partida Ucraina – Danemarca. Pe 19 noiembrie sunt programate meciurile Danemarca – Malta şi Irlanda de Nord – România.

La turneul final, cu 16 participante, găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare de grupe şi cea mai bună echipă de pe locul al doilea. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa un baraj în dubla manşă pentru a completa cele 4 locuri rămase.