Orădenii, a patra victorie în FIBA Europe Cup, clujenii la al treilea succes!

Campioana en-titre, CSM CSU Oradea, și-a asigurat prezența în faza a doua din FIBA Europe Cup, după a patra victorie consecutivă în grupa D. Aproape de calificare e și U BT Cluj-Napoca, ocupanta locului secund în grupa G, unde a obținut trei succese.

Orădenii, antrenați de Cristi Achim, au câștigat pe terenul vicecampionilor de la CSU Sibiu, 75-69, după ce au fost conduși la pauză cu 45-32. Baschetbaliștii de lângă Criș s-au impus în ultimele două sferturi cu 25-11 și 18-13, victoria finală consolidându-le poziția de lideri ai grupei D. Principalii marcatori au fost americanii Richard, de la gazde, 21 și Philmore, de la oaspeți, 20.

Bine evoluează și echipa pregătită de Mihai Silvășan, care a trecut de formația suedeză Sodertalje Kings la o diferență de 11 puncte, 85-74 (40-35), coșgeterul partidei fiind sârbul Planinic, 18, de la teamul clujean. Formație care se află la egalitate de puncte, 7, cu echipa rusă Enisei Krasnoiarsk. Pentru echipa noastră urmează meciurile cu BC Balkan, Bulgaria, în deplasare și Enisei Krasnoiarsk, acasă. Două victorii le-ar asigura calificarea de pe prima poziție a grupei G.