Simona Halep și Bianca Andreescu, învinse la Turneul Campioanelor

Simona Halep, numărul 5 mondial în clasamentul WTA, a fost învinsă ieri de ucraineanca Elina Svitolina, într-o partidă contând pentru Grupa Violet a Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China).

Halep, care câştigase primul său meci din grupă în faţa jucătoarei canadiene de origine română Bianca Andreescu, nu i-a mai făcut față Svitolinei, pierzând în două seturi, 7-5, 6-3, după o oră şi 39 de minute.

Nici Bianca Andreescu (numărul 4 WTA) nu s-a descurcat mai bine în al doilea său meci la Turneului Campioanelor, abandonând în meciul cu Karolina Pliskova, după ce jucătoarea din Cehia câștigase primul set cu 6-3. Andreescu a avut probleme medicale și în primul său meci, pierdut în fața Simonei Halep, primind îngrijiri la genunchiul stâng.

Andreescu nu mai are nicio șansă de calificare în semifinale, în timp ce Simona Halep are nevoie de victorie în ultima sa partidă din grupa, împotriva Karolinei Pliskova, mâine, pentru a obține calificarea.