VIDEO / România U21 spulberă Irlanda de Nord în calificările pentru Euro 2021

Echipa naţională U21 a României a învins selecţionata similară a Irlandei de Nord, cu scorul de 3-0, ieri seară pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, într-un meci contând pentru grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii mici au reuşit, astfel, cea de-a doua victorie consecutivă, după 3-0 cu Ucraina, la Ploieşti.

Primă repriză a fost modestă, fiind marcată însă de eliminarea portarului nord-irlandez Hazard, după o ciocnire violentă cu Dennis Man. Dominând clar pe fondul superiorităţii numerice, echipa României s-a descătuşat în a doua repriză, marcând prin Tudor Băluţă (’48), Valentin Mihăilă (’59) şi Andrei Ciobanu (’67).

Într-un alt meci jucat ieri, Danemarca U21 a învins, la rândul său, selecţionata similară a Finlandei cu 1-0, în deplasare. Astfel, în grupa a 8-a, Danemarca este lider, cu 9 puncte din 3 jocuri, fiind urmată de Finlanda, 7 puncte din 4 jocuri, România, cu 6 puncte din numai 3 jocuri, Ucraina, cu 3 puncte din 3 jocuri, Irlanda de Nord, 2 puncte din 4 jocuri, şi Malta, cu doar 1 punct din 3 jocuri. La turneul final, ce va fi găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cea mai bună formaţie de pe locul secund. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa meciuri de baraj, în dublă manşă, pentru a completa cele patru locuri rămase.

România U21 va juca următorul meci pe 14 noiembrie, cu Finlanda, pe teren propriu.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,