Simone Biles, cinci titluri mondiale, Marian Drăgulescu, la o zecime de podium la sărituri!

Ediția cu numărul 49 a Mondialelor de gimnastică artistică s-a încheiat la Stuttgart cu doi sportivi în vârstă de 22 de ani în prim plan, americanca Simone Biles, câștigătoare a cinci medalii de aur și rusul Nikita Nagornîi, de trei ori pe prima treaptă a podiumului.

Dintre sportivii români, Marian Drăgulescu a ocupat locul 4, la sărituri, iar Maria Holbură s-a calificat, ca și colegul ei, la Jocurile Olimpice de Vară de la Tokyo, însă, de pe poziția 54. Marian, notat de arbitri cu 14,624, a ratat bronzul pentru doar 1,27 zecimi în fața ucraineanului Igor Radivilov. Drăgulescu va împlini 39 de ani pe 18 decembrie.

Biles a luat cele mai strălucitoare medalii cu echipa, la individual compus, sărituri, bârnă și sol, la care s-a adăugat o clasare pe poziția 5 la paralele, unde s-a impus campioana din 2018, belgianca Nina Derwael. Nagornîi a luat aurul cu echipa, la individual compus și sărituri. Celelalte medalii din cel mai strălucitor metal le-au obținut filipinezul Carlos Yulo, la sol, britanicii Max Whitlock, la inele și Joe Fraser, la paralele, turcul Ibrahim Colak, la inele și brazilianul Arthur Mariano, la bară fixă.

SUA a fost prima în ierarhia pe medalii, cinci de aur, două de argint, prin Jade Carey, la sărituri și Sunisa Lee, la sol, care a cucerit și un bronz, la paralele. China nu a câștigat niciun aur, doar patru arginturi și două bronzuri. Japonia, calificată direct la Jocurile Olimpice pe care le va găzdui anul viitor, a trimis echipa a doua, Kazuma Kaya reușind să câștige un bronz la paralele, o prezență pe 4 la bară fixă, prin Daiki Hashimoto și pe 5 la cal cu mânere. prin Kaya.