România învinge cu greu Insulele Feroe în preliminariile pentru EURO 2020

Reprezentativa României s-a chinuit, mai mult decât lasă de înțeles scorul final, în fața selecționatei similare a Insulelor Feroe.

Prima repriză a meciului desfășurat pe Torsvoellur Stadium a fost extrem de modestă pentru tricolori, atacantul Florin Andone irosind singura noastră ocazie, ivită în urma unei greșeli a adversarilor și nu după o eventuală construcție a elevilor lui Cosmin Contra. Mai mult, feroezii au fost mai aproape de deschiderea scorului, Tătărușanu respingând cu greu lovitura de cap a lui Olsen, în minutul 32 al partidei.

Din fericire pentru echipa națională a României, repriza a doua a adus descătușarea tricolorilor, scorul fiind deschis de George Puscaș (min. 74) după o pasă în adâncime primită de la Nicolae Stanciu, proaspăt intratul pe teren Alexandru Mitriță majorând avantajul în minutul 83, ultimul gol al partidei fiind marcat de Keșeru în prelungiri (minutul 94).

După această rundă a calificărilor, România ocupă locul al treilea al grupei de calificări F pentru EURO 2020, cu 13 puncte, în spatele Spaniei (19 puncte) și al Suediei (14 puncte). Următorul meci al tricolorilor este cel cu Norvegia, de pe Arena Națională, programat pentru 15 octombrie, de la ora 21:45.