VIDEO / România U21, victorie categorică cu Ucraina, în preliminariile Euro U21

Echipa națională U21 a României a învins selecționata similară a Ucrainei cu 3-0 (0-0), ieri seară, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, într-un meci contâand pentrugGrupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de Fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii mici au reuşit prima lor victorie în această campanie, după înfrângerea 1-2 cu Danemarca din prima etapă, golurile fiind marcate în ultimul sfert de oră al partidei, de către Olimpiu Moruţan (’75) şi Adrian Petre (’80, ’90+4).

România a încheiat meciul în zece jucători, debutantul Marius Marin primind direct cartonaş roşu la un minut după intrarea sa pe teren.

În alte celelalte partide ale grupei a 8-a, Danemarca a învins Irlanda de Nord cu 2-1, iar Finlanda a zdrobit Malta cu 4-0.

În prezent, Finlanda ocupă primul loc în grupă, cu 7 puncte (3 jocuri), urmată de Danemarca, cu 6 puncte (2 jocuri), România, 3 puncte (2 jocuri), Ucraina, 3 puncte (3 jocuri), Irlanda de Nord, 2 puncte (3 jocuri) și Malta, cu doar 1 punct (3 jocuri).

Următoarele partide vor avea loc pe 14 octombrie: Finlanda – Danemarca şi România – Irlanda de Nord.

La turneul final ce va fi găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cea mai bună formaţie de pe locul al doilea. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa meciuri de baraj în dublă manşă pentru a completa cele patru locuri rămase.