Craiova cu un picior în afara Europa League, FCSB are șanse la calificare

În urma disputării primei manșe a turului trei preliminar UEFA Europa League, echipele românești nu au impresionat. Craiova a fost învinsă pe teren propriu de AEK Atena, în timp ce FCSB a reușit să obțină o remiză albă în partida cu Mlada Boleslav.

Oltenii au început în forță partida de pe Oblemenco, în fața a 3000 de copii care au scandat numele echipei, însă nu și-au fructificat niciuna din ocazii, spre deosebire de greci, care au marcat de două ori în poarta Craiovei. Scorul a fost deschis de Mantalos în minutul 61, în timp ce Livaja a închis tabela de marcaj în minutul 85. Șansele Craiovei par a fi diminuate considerabil, însă mai au de disputat cea de-a doua manșă.

În plin scandal mediatic din cauza patronului și a lipsei de antrenor, FCSB a remizat pe teren propriu cu echipa din Cehia, într-un meci fără istoric care s-a terminat 0-0. Atenția a fost asupra suporterilor, care au scandat la adresa patronului Gigi Becali, în semn de protest pentru situația nefericită de la club. FCSB are o șansă mare la calificare, pe care o va disputa în manșa a doua a turului trei preliminar.

Returul AEK Atena – Craiova va avea loc joia viitoare, la Atena, de la ora 21.00, în timp ce FCSB va începe partida în aceeași zi, la ora 20.00.