CS Universitatea Craiova, sacționată de UEFA în urma meciului cu Honved Budapesta

Clubul de fotbal CS Universitatea Craiova a fost sancționat cu disputarea a trei meciuri cu porțile închise în cupele europene de către Comisia de Disciplină a UEFA, în urma incidentelor de la partida cu Honved Budapesta. In plus, oltenii au fost amendați și cu suma de 60.000 euro.

Potrvit grupării craiovene, „în acest moment se încearcă suspendarea deciziei până după meciul cu AEK Atena din turul al treilea preliminar al Europa League”. Clubul a sistat vânzarea biletelor pentru meciul cu AEK până la soluţionarea cererii de a suspenda decizia UEFA.

În min. 119 al meciului dintre Universitatea şi Honved, din manşa secundă a turului al doilea preliminar al Europa League, la scorul de 0-0, în careul echipei maghiare au izbucnit incidente între jucătorii celor două echipe, care s-au îmbrâncit reciproc, iar o petardă a explodat în apropierea arbitrului Arnold Hunter, care a căzut la pământ ţinându-se de cap, fiind lovit şi de un obiect. Centralul s-a prăbuşit la pământ, iar medicii au intervenit imediat, pe teren intrând şi ambulanţa.

Deşi iniţial părea că Arnold Hunter va fi transportat la spital, acesta şi-a revenit după câteva minute. El s-a ridicat şi a discutat mai multe minute cu asistenţii, cu al patrulea oficial şi cu observatorii UEFA, meciul fiind reluat după o întrerupere de peste jumătate de oră de către arbitrul de rezervă Jamie Robert Robinson, care l-a înlocuit pe Hunter. Ulterior, Robinson a fluierat finalul partidei, iar apoi s-a continuat cu loviturile de departajare, după executarea cărora CS Universitatea Craiova a obținut calificarea (3-1).

CS Universitatea Craiova o întâlneşte joi pe AEK Atena, de la ora 19:15, pe pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Europa League.