FINAL / CSU Craiova, victorie în preliminariile Europa League

CS U Craiova a obținut o primă victorie în acest sezon european, confirmându-și statutul de favorită în fața azerilor de la Sabail FK, în manșa I a primului tur preliminar al Europa League.

Craiova a câștigat cu 3-2 în deplasarea de la Baku grație golurilor marcate de Alexandru Mateiu (în minutul 12), Nicușor Bancu (în minutul 51) și Mihai Roman II (în minutul 67, înainte de a fi schimbat). Azerii de la Sabail FK au egalat la 1, în prima repriză, grație reușitei lui Agabala Ramazanov din minutul 33. Același fotbalist a redus din diferență din nou în minutul 82.

Craiovenii devin astfel principalii candidați la accederea în următorul tur prelimar al Europa League, returul de pe teren propriu împotriva celor de la Sabail FK fiind, în teorie, doar o formalitate.

Știrea inițială:

CSU Craiova se pregătește de un nou sezon european, ocupanta locului al patrulea din stagiunea trecută a Ligii 1 urmând să înfrunte, în această seară, pe azerii de la Sabail FK, în primul tur al preliminariilor Europa League.

Pentru meciul de astă seară, programat cu începere de la ora 19:00 la Baku, în Azerbaidjan, antrenorul Corneliu Papură mizează pe un lot omogen, cimentat în cursul sezoanelor trecute ale competiției interne.

FINAL / SAIBAL FK – CS U CRAIOVA 2-3 (Agabala Ramazanov ’33 ’82/ Al. Mateiu ’12, N. Bancu ’51, M. Roman II ’67)

ECHIPELE PROBABILE

Sabail FK: Bozinovski – Muradbayli, Erico, Yunuszada, Baybalayev, Rahimov – Duventru, Cociuc, Amirquliyev, Ramazanov – Abbasov
Rezerve: K. Bayramov, Essien, Manafov, Hamdi, Yagublu, Rahimli, Mapuku
Absent: Rybka (accidentat)
Antrenor: Aftandil Hajiyev

CSU Craiova: Pigliacelli – Martici, Kelici, Acka, Bancu – Qaka, Ivanov – Bărbuţ, Mateiu, Vătăjelu – M. Roman II
Rezerve: L. Popescu, T. Ferreira, Briceag, Cicâldău, Fortes, Mihăilă, Alex Ioniță II
Absent: Koljici (accidentat)
Antrenor: Corneliu Papură

Arbitri: Fyodor Zammit, Duncan Sultana, Theodore Zammit (toți din Malta)