FINAL / FCSB, victorie la debutul în Europa League

FCSB a obținut o victorie previzibilă, cu scorul de 2-0, în fața moldovenilor de la Milsami Orhei, în manșa I a primului tur preliminar din Europa League.

Diferența de pe tabela de marcaj a făcut-o dubla lui Florin Tănase (din minutele 12 și 56), roș-albaștrii ratând, chiar în ultimele minute ale partidei, trei ocazii imense de a majora scorul.

Prestația echipei vicecampioane a fost umbrită însă de eliminarea lui Filip, care a primit două cartonașe galbene la scurt timp dupa ce a intrat pe teren, în repriza a doua.

Știrea inițială:

În ciuda recentelor probleme din justiție ce au dus, în primă instanță, la pierderea palmaresului istoric al Stelei, FCSB se poate mândri cu propria tradiție europeană, echipa patronată de George Becali calificându-se în grupele unei competiții europene de 13 ori în ultimii 15 ani.

Iar, în această seară, roș-albaștrii pornesc într-o nouă aventură continentală, în primul tur preliminar al Europa League, împotriva echipei Milsami Orhei. Meciul va începe la ora 21:00 și se va desfășura pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu. Vicecampionii sunt obligați să-și desfășoare partidele considerate pe teren propriu fie la Giurgiu (Europa League), fie la Pitești (Liga 1), cel puțin până în septembrie, când Arena Națională va fi din nou pregatită pentru a găzdui meciuri oficiale.

FINAL / FCSB – MILSAMI ORHEI 2-0 (Fl. Tănase 12′, 56′)

ECHIPELE DE START

FCSB: A. Vlad – Belu, Planici, I. Cristea, M. Roman – Oaidă, Nedelcu – Man, F. Tănase, Fl. Coman – Hora
Absenți: Al. Stan, Momcilovici, Pintilii, Moruțan, Gnohere (accidentați)
Antrenor: Bogdan Andone

Milsami Orhei: Cirinciuc – Jardan, Andronic, Crăciun, Nazar, Antoniuc, Plătică, Rusnac, Bolohan, Onica, Stînă.
Antrenor: Veaceslav Rusnac
Arbitri: Kristoffer Hagenes, Magnus Lundbergm Andeers Dale (toți din Norvegia)