VIDEO / Simona Halep trece de chinezoaica Shuai Zhang și se pregătește de semifinalele Wimbledon

În ciuda unui start de partidă greoi, în care sportiva din China reușise să se distanteze la 4-1 în primul set, Simona Halep (locul 7 WTA) și-a revenit și a obținut o victorie mai ușoară decât o arată scorul – 7-6(4), 6-1 – cu Shuai Zhang (30 de ani, locul 50 WTA), meciul terminându-se în numai o oră și 27 de minute. Simona s-a calificat astfel în semifinalele turneului de la Wimbledon, unde o va întâlni, joi, pe Elina Svitolina (24 de ani, locul 8 WTA).

Știrea inițială:

Simona Halep se află la un pas de semifinala turneului de la Wimbledon după victoria obținută în fața marii surprize a acestui turneu Cori Gauff. Astăzi se dispută sferturile de finală ale turenului de Mare Șlem, iar jucătoarea română o va înfrunta pe Shuai Zhang, într-o partidă care va începe de la ora 15.00.

Halep și Zhang s-au mai întâlnit în trei meciuri până în prezent, însă rezultatele nu sunt de partea româncei, deoarece Zhang a câștigat două din cele trei întâlniri. Simona este într-o formă extrem de bună, joacă un tenis consistent și evoluează tactic de la meci la meci, având astfel prima șansă să se califice în semifinale.

Câștigătoarea acestui sfert de finală se va confrunta în semifinală cu câștigătoarea din partida Elina Svitolina – Karolina Muchova, care se dispută după ora 16.30.