Simona Halep este în sferturi la Wimbledon! Românca a trecut fără probleme de revelația turneului

Halep a învins-o fără probleme într-un meci extrem de așteptat, pe revelația acestui turneu, Cori Gauff, jucătoarea americană de doar 15 ani. Românca a avut nevoie de doar două seturi pentru a merge mai departe în sferturi, scor final 6-3, 6-3.

O oră și șaptesprezece minute i-au trebuit Simonei împotriva americancei. În primul set, fostul lider mondial a întâmpinat probleme la serviciu, a avut nu mai puțin de 3 greșeli consecutive într-un game, însă nu a cedat psihic și a reușit să își impună ritmul și să își redreseze serviciul, cedându-i doar 3 game-uri lui Gauff.

Evoluția tactică a Simonei a făcut-o să greșească mai puțin, reușind astfel să își pună adversara în dificultate. Halep a devenit una din principalele favorite la câștigarea turneului, după eliminarea neașteptată a liderului WTA, Ashleigh Barty.

În următoarea partidă o va întâlni pe jucătoarea chineză Zhang Shuai, cu care s-a mai întâlnit de 3 ori până acum, scorul general fiind 2-1 în favoarea lui Zhang.

Știrea inițială

Simona Halep (locul 7 WTA) o va înfrunta astăzi pe Cori Gauff (locul 313 WTA înainte de Wimbledon) în optimile de finală ale prestigiosului turneu de Mare Șlem britanic. Partida se va disputa în jurul orei 16:30, fiind programată pe Terenul 1, după meciul dintre Serena Williams și Carla Suarez Navarro.

Cori Gauff este una dintre cele mai plăcute surprize ale acestei competiții, tânăra sportivă de numai 15 ani câștigând deja US Open și Roland Garros la junioare. De altfel, tânăra americancă le-a învins deja, la această ediție a Wimbledon, pe Venus Williams, Magdalena Rybarikova și Polona Hercog, Gauff nefiind intimidată de Halep.

„Voi pregăti meciul cu Simona Halep la fel cum fac cu orice altă partidă. Stilul meu de joc a dat rezultate foarte bune până acum, așa că voi continua în aceeași manieră. Nu știu dacă mă simt diferit fiind în a doua săptămâna a unui turneu de Mare Șlem. Voi vedea când voi ieși pe teren. Anul trecut, pe vremea asta, jucam la junioare și pierdeam în sferturi. Este un pas important pentru mine că joc în optimi la senioare”, a declarat Cori Gauff.