Argentina a câștigat medalia de bronz la Copa America! Messi a văzut al doilea cartonaș roșu din carieră

Argentina a reușit să prindă podiumul la Copa America, ocupând locul 3 în cadrul turneului în care a fost vizibil defavorizată de deciziile arbitrale. „Pumele” au disputat finala mică împotriva naționalei din Chile, care a fost eliminată surprinzător în semifinale de Peru. Meciul s-a terminat 2-1 în favoarea argentinienilor.

Scorul a fost deschis de Aguero în minutul 12, după o pasă a lui Messi, care a profitat de o eroare a apărării chiliene, pentru ca Dybala să marcheze cel de-al doilea gol al naționalei „Albiceleste”, 10 minute mai târziu, dintr-o pasă precisă dată de Lo Celso. Pentru Chile a marcat Arturo Vidal din penalty, în minutul 59.

Cea mai controversată fază a partidei a avut loc în minutul 37, atunci când atât căpitanul lui Chile, Gary Medel, cât și căpitanul Argentinei, Lionel Messi, au văzut cartonașul roșu pentru o ceartă în urma unui duel între cei doi. Arbitrul nu a stat pe gânduri și a scos roșu direct, fără să mai consulte VAR-ul, decizie contestată de întreaga presă mondială, dar și de jucătorii ambelor naționale. Pentru Messi, a fost al doilea cartonaș roșu din întreaga sa carieră, primul fiind obținut tot la naționala Argentinei, în anul 2005.

După meci, Messi a ales să nu iasă la decernarea medaliilor, în semn de protest și a oferit declarații furibunde la adresa organizatorilor și arbitrilor.

„Nu am mers pe podium pentru că nu trebuie să luăm parte la această corupţie şi lipsă de respect. Meritam mai mult, dar nu ne-au lăsat să fim în finală. Corupţia şi arbitrii nu i-au lăsat pe oameni să se bucure şi fotbalul a fost ruinat, iar nouă nu ne-au permis să ajungem în finală”, a declarat Messi, conform sport.es.