Halep poate! Simona a trecut fără probleme de Azarenka, în două seturi

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon după ce a învins-o fără drept de apel pe bielorusa Victoria Azarenka, în două seturi, scor final 6-3, 6-1.

Deși văzută ca fiind favorită să o elimine pe Halep, Azarenka nu a reușit să facă față ritmului și preciziei româncei, a cedat psihic de foarte multe ori și a greșit nesperat de mult. Aceste lucruri și o stare atât fizică, cât și psihică excelentă a Simonei au calificat-o în următoarea fază a turneului.

După ce a fost condusă cu 3-1, Halep și-a revenit miraculos și nu a mai pierdut decât un punct, încheind primul set cu 6-4, dând dovadă de o mentalitate de învingătoare. În setul 2, Azarenka a câștigat un singur game, scor ce sugerează calitatea jocului româncei.

În optimi, Halep o va întâlni pe  câștigătoarea duelului dintre Cori Gauff și Polona Hercog.

Știrea inițială

Simona Halep este pusă în fața unei adevărate provocări în turul 3 de la Wimbledon, unde o va întâlni pe bielorusa Victoria Azarenka. Azarenka este primul adversar din punct de vedere valoric care i-ar putea pune probleme Simonei, având ca avantaj experiența.

Halep vine după duelul românesc împotriva Mihaelei Buzărnescu, cea care a reușit să îi ia un set fostului lider, în timp ce Azarenka a trecut de australianca Tomljanovic în două seturi. Cele două s-au întâlnit de patru ori până acum, scorul fiind 2-2. Ultimele două meciuri au fost câștigate de Halep în 2015 și 2017.

După opinia lui Mats Wilander, expertul Eurosport, favorita este Azarenka: „Halep nu așteaptă nerăbdătoare acest meci – avem două jucătoare care joacă un tenis similar. Aș spune că Azarenka are experiență și a jucat meciuri mult mai importante decât cele jucate de Halep”.

Meciul va începe după ora 17.10 și va fi transmis de Eurosport.