27 de medalii pentru ”tricolori” la Balcaniada de la Cluj!

Atleții din România au terminat competiția destinată juniorilor 1 pe locul doi în clasamentul pe țări, cu opt titluri supreme, zece medalii de argint și nouă de bronz.

După ce a găzduit Internaționalele României la atletism, stadionul Cluj Arena a fost și locul de desfășurare al Balcaniadei pentru juniori 1. Țara noastră a fost bine reprezentată, sportivii „tricolori” reușind să urce pe podium în majoritatea probelor.

La finalul competiției, bilanțul pentru degelația României a fost unul extrem de bun: 27 de medalii cucerite, dintre care opt de aur, zece de argint și nouă de bronz.

Președintele atletismul românesc, Florin Florea, s-a arătat mulțumit de perfomanțele „tricolorilor” de la cea de-a 49 a ediție a Balcaniadei destinate juniorilor U20.

„Am arătat că am putut organiza o competiție de acest nivel și ne gândim la alte concursuri majore pe care vrem să le găzduim pe viitor. Ne-am dori să creștem împreună cu publicul din Cluj și din România și an de an să vină lumea la stadion și să le oferim spectacol și performanțe. La nivel sportiv, ne gândim la Campionatul European din Suedia, dar și la FOTE, acolo tinerii vor simți spiritul olimpic. Avem copii foarte talentați și sunt sigur că sprijiniți de toată lumea vor performa în următorii ani la nivel înalt” – Florin Florea, președintele Federației Române de Atletism.

Medaliile obținute de sportivii români la Balcaniada de la Cluj-Napoca:

100 metri masculin – Robert Breahnă – aur, Cristian Nicușor Roiban – bronz
800 metri masculin – Cristian Gabriel Voicu- aur
1500 metri feminin – Maria Talida Sfarghiu -argint
1500 metri masculin – Andrei Sterea – aur
3000 metri feminin – Helen Păcurariu-Nagy – bronz
5000 metri feminin – Mădălina Elena Sârbu – argint
100 metri garduri -Andreea Mihaela Caracuda -argint
110 metri garduri – Alexandru Ionuț Iconaru – aur, Alin Ionuț Anton – bronz
3000 metri obstacole – Daniela Vasile – aur, Georgiana Cosmina Spiridon – bronz
Săritura în lungime feminin – Diana Ana Maria Ion -argint
Triplu salt feminin – Diana Ana Maria Ion – bronz
Triplus salt masculin – Bogdan Georgian Cioacă – argint
Săritura în înălțime feminin – Federica Gabriella Apostol – bronz
Săritura în înălțime masculin – Valentin Alexandru Androne – argint
Aruncarea suliței – Răzvan Carare – argint
Aruncarea discului – Ioana Diana Țigănașu – aur
Aruncarea discului masculin – Constantin Zanfir – bronz
Aruncarea ciocanului – Adela Ana Stanciu – aur
Aruncarea greutății – Ioana Diana Țigănașu – argint
Ștafetă 4X100 metri feminin – România -bronz
Ștafetă 4X100m masculin – România – argint
4X400 metri feminin – România – argint
4X400 metri masculin – România – argint
Decatlon – Andrei Poci – aur

Urmează Campionatele Europene de juniori 1

În perioada 18-21 iulie, orașul suedez Boras va fi gazda Campionatului European de atletism rezervat juniorilor 1. România va avea o delegație numeroasă, „tricolorii” având șanse reale la medalii. Vor lua startul la concursul continental pentru țara noastră: Robert Breahnă (100m plat și ștafeta 4x100m), Cristian Roiban (100m plat și ștafeta 4×100 m), Marius Țone (ștafetă 4x100m), Cristian Voicu (800m), Valentin Androne (săritura în înălțime), Samuel Andreas Bucșă (săritura în lungime), Marian Petre (triplu salt), Bogdan Cioacă (triplu salt), Alexandru Iconaru (110 m garduri), Alin ANTON (110m garduri, 200m plat, ștafetă 4x100m), Marius Bîră (aruncarea greutății), Gabriel Vlăduț Căuș (aruncarea ciocanului), Bianca Anton (400m plat), Ana Maria Diana Ion (triplu salt), Andreea Caracuda (100 m garduri), Daniela Vasile (3000 m obstacole), Cosmina Goergiana Spiridon (3000 m obstacole), Diana Țigănașu (aruncarea discului, aruncarea greutății), Adela Stanciu (aruncarea ciocanului).

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Atletism

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26