După 44 de ani, Peru este în finala Copei America, unde o va întâlni pe Brazilia

Scenariu surprinzător în finala Copa America, acolo unde principala favorită de la începerea turneului, Brazilia, va da piept cu o națională care nu s-a mai calificat în stagiul final de 44 de ani, Peru.

După victoria țării gazdă, Brazilia, în duelul clasic împotriva Argentinei cu scorul de 2-0, a urmat cea de-a doua semifinală care le punea față în față pe campioana en-titre, Chile și Peru.

Partida dintre cele două este considerată, de asemenea, un „Clasico”, din cauza numeroaselor divergențe pe care țările le au între ele. În această semifinală, Chile, cea care a câștigat ultimele două ediții ale Copei America, era principala favorită să se califice, însă nu a făcut față decât 21 de minute asaltului peruvienilor.

Flores a deschis scorul, pentru ca Yotun să mărească din diferentă în minutul 38, după o greșeală a portarului chilienilor, Arias, care a ieșit greșit din poartă pentru a intercepta o pasă, însă Carillo a fost mai rapid și a pasat colegului său, care a reușit să marcheze. În cea de-a doua repriză, Chile a părut să își revină și să domine partea secundă, însă tot peruvienii au reușit să înscrie în minutul 91. Chilienii au avut ocazia să înscrie în minutul 94, printr-un penalty, însă Vargas nu a putut transforma, în fața portarului Gallese.

Brazilia și Peru s-au întâlnit și în grupele competiției, unde naționala „Canarinha” s-a impus cu 5-0. Finala competiției se va disputa duminică, 6 iulie, de la ora 23.00, în timp ce finala mică dintre Argentina și Chile va avea loc pe 5 iulie, de la ora 22.00.