Simona Halep a trecut cu greu de Mihaela Buzărnescu, cu o victorie în trei seturi

Duelul românesc de la Wimbledon s-a terminat cu victoria Simonei Halep în fața Mihaelei Buzărnescu, care a reușit să îi ia un set fostului lider mondial, însă nu a făcut față determinării și agresivității acesteia.

Simona a început primul set cu victorie, arătând un joc și o deplasare în teren sigure, reușind să încheie setul cu scorul de 6-3. În cel de-al doilea set, situația nu a mai stat așa pentru semifinalista de anul trecut de la Wimbledon, care a pierdut teren în fața adversarei, a greșit, jenată fiind de căzătura din meciul anterior. Astfel, Buzărnescu a profitat de starea mai slabă a Simonei și și-a făcut jocul cât mai curat, reușind să trimită partida în setul decisiv, după ce l-a câștigat pe cel secund cu 4-6.

Simona a preluat controlul în setul decisiv și a reușit să își impună jocul, avantajată și de o condiție fizică mult mai bună, împingând-o pe Buzărnescu să comită cât mai multe erori, erori de pe urma cărora Halep a profitat, reușind să își adjudece decisivul și să avanseze în turul 3.

În turul 3, Halep va avea parte de încă un duel de excepție, împotriva bielorusei Victoria Azarenka. Meciul se va desfășura în data de 5 iulie, la o oră anunțată ulterior de către organizatori.