Copa America 2019 / Brazilia trece de Argentina și va juca finala cu câștigătoarea dintre Chile și Peru

Coutinho și colegii săi de națională l-au lăsat pe Messi în afara competiției, după ce Brazilia a învins Argentina cu 2-0, pe teren propriu.

Partida a fost una extrem de intensă, s-a ridicat la nivelul așteptării deoarece tensiunea a atins cote maxime și meciul s-a desfășurat într-un ritm alert și agresiv, de ambele părți. Gabriel Jesus a învins apărarea pumelor și a deschis scorul în minutul 17 dintr-o pasă a lui Firmino.

Aguero a căutat să egaleze printr-o lovitură de cap care a trimis mingea peste capul lui Alisson, însă ghinionul și bara au stat în calea sa, ricoșând mingea cât să o respingă fundașii brazilieni. Tabela s-a închis în minutul 71 când Gabriel Jesus i-a întors favoarea lui Firmino și i-a pasat decisiv pentru 2-0. În cea de-a doua repriză Messi și colegii săi au mai avut ocazii dar și două situații de penalty neacordat, după ce arbitrul a decis să nu consulte arbitrajul video.

Astfel, Brazilia este prima finalistă din cadrul turneului sud-american pe care îl găzduiește și se va duela cu câștigătoarea dintre Chile și Peru, în timp ce Argentina va lupta pentru locul 3 cu pierzătoarea partidei dintre cele două.

Messi a fost extrem de nervos și dezamăgit după meci și a ales să vorbească despre arbitrajul tendențios.

„E complicat să câştigi când Brazilia joacă acasă, întrucât controlează tot. Arbitrul a favorizat-o tot meciul. Am avut două penaltyuri clare, la Kun şi Otamendi, dar nici nu s-a obosit să consulte VAR! Ne-a spus să fim calmi şi şi-a bătut joc de noi”, a declarat Messi după meci conform gsp.ro

Semifinala dintre Chile și Peru va avea loc în dimineața zilei de mâine, de la ora 03.30, pe Eurosport.