Simona Halep nu se dă bătută! S-a calificat în turul doi după ce s-a accidentat între seturi și a fost condusă cu 5-2

Simona Halep s-a calificat în turul doi de la Wimbledon după un meci în care a suferit, însă și-a regăsit echilibrul și s-a impus în fața Aliaksandrei Sasnovich.

După ce a câștigat primul set cu 6-4, emoțiile și-au făcut loc în inima românilor atunci când fostul lider mondial a alunecat și a călcat strâmb pe finalul setului. Majoritatea au luat în calcul opțiunea retragerii de la turneu, însă, Simona nu.

După intervenția mediului, Simona a revenit pe teren, a suferit din nou în setul secund, atunci când Sasnovich preluase conducerea și avea 5-2, însă românca și-a dozat spectaculos energia și a revenit fabulos, câștigând meciul, scor final 6-4, 7-5.

În următorul tur, Halep se va întâlni cu câștigătoarea dintre Mihaela Buzărnescu și Jessica Pegula.

Știrea inițială

Simona Halep debutează astăzi la ediția din 2019 a prestigiosului turneu de tenis de la Wimbledon.

Grație poziției ocupate în clasamentul WTA, Simona începe turneul din postura de cap de serie numărul 7, iar, în primul meci, o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovich (locul 37 WTA). Partida va începe la ora 15:00.

În cazul unei victorii, Simona Halep va avea parte de un traseu deloc accesibil până la accederea într-o eventuală finală la Wimbledon, printre posibilele adversare din următoarele tururi numărându-se sportive precum Mihaela Buzărnescu, Victoria Azarenka, Madison Keys, Naomi Osaka, Caroline Wozniacki, Karolina Pliskova, Ashleigh Barty sau chiar Serena Williams, proaspăt reintrată în top 10 WTA.

Simona Halep se poziționează în continuare pe locul 7 WTA înaintea debutului la Wimbledon. Deși a fost eliminată de la Eastbourne, jucătoarea noastră nu a mai coborât în clasamentul mondial, dominat în continuare de australianca Ashleigh Barty.