Moto GP 2019 / Maverick Viñales cucerește Olanda

Câștigătorul clasei regină s-a schimbat pentru a cincea oară în 8 curse diferite din acest sezon. Maverick Viñales este cel care și-a adjudecat trofeul, la aproximativ 5 secunde de Marc Marquez, cel care este liderul clasamentului mondial și campionul mondial en-titre.

Fabio Quartartaro a obținut al doilea pole position consecutiv la Moto GP, urmat de Maverick Viñales și Alex Rins. Marc Marquez s-a aflat în cea de-a doua linie a grilei, pe locul 4, alături de Joan Mir și Cal Crutchlow. Surpriza la start a fost Valentino Rossi, care a plecat de pe locul 14.

Francezul Quartartaro nu a reușit să își mențină poziția de lider al cursei și un ritm constant, fiind astfel depășit de Viñales, în timp ce Alex Rins a căzut, lăsându-i loc liber lui Marquez să prindă podiumul. Campionul mondial en-titre a reușit să treacă de Quartartaro, asigurându-și astfel locul 2 în cursă.

Rossi a terminat și în această etapă cursa la boxe, după ce etapa trecută a căzut dintr-un incident cauzat de Jorge Lorenzo în urma căruia au căzut nu mai puțin de 4 piloți, de această dată a pierdut controlul motorului și a intrat în japonezul Nakagami.

În clasamentul mondial, Marquez rămâne lider cu 140 de puncte, urmat de Dovizioso cu 104 și Alex Rins cu 101.

Următoarea etapă din Moto GP se va desfășura în Germania, în perioada 5-7 iulie.