Un an excelent pentru echipele Academiei Gheorghe Hagi

Academia Gheorghe Hagi a devenit, de-a lungul anilor, principalul furnizor de noi talente din fotbalul românesc. Astfel, echipele patronate de “rege” au câștigat în sezonul 2018-2019 trei titluri de campioane naționale, ultimul cucerit de FC Viitorul chiar astăzi, în finala Ligii Elitelor U15 în fața Universităţii Craiova, cu scorul de 2-1.

Este pentru a doua oară în istoria de un deceniu când Academiei Hagi FC Viitorul reușește să devină campioană națională la primele trei categorii de vârstă (U19, U17, U15), precedenta performanță de acest tip fiind atinsă de “micii” constănțeni în sezonul 2012-2013, conform site-ul oficial al grupării conduse de Gheorghe Hagi.

În acest sezon, Academiei Hagi U10 a obținut titlul de vicecampioană națională (în favoarea echipei Atletico Arad), iar la categoriile de vârstă U13 și U11, juniorii de la FC Viitorul au obținut medaliile de bronz.

Tot pe a treia treaptă a podiumului s-a clasat FC Viitorul și la seniori, în Liga 1, terminând în spatele formațiilor CFR Cluj și FCSB. În schimb, echipa “mare” a Viitorului Constanța e reușit să câștige Cupa României, unde a învins în finală Astra Giurgiu cu 2-1. Alte trofee cucerite anul acesta de juniorii Viitorului sunt Supercupele României, la categoriile de vârstă U19 și U17.

La lotul echipei naționale de fotbal U21, calificată în semifinalele Campionatului European din Italia și San Marino, au fost convocați nu mai puțin de 11 jucători care activează la FC Viitorul sau au fost crescuți la Academia Hagi: portarul Cătălin Căbuz, fundașii Cristian Manea, Virgil Ghiță, Radu Boboc și mijlocașii Tudor Baluță, Dragoș Nedelcu, Alexandru Cicâldău, Andrei Ciobanu, Ianis Hagi, Florinel Coman și Denis Drăguș (acesta din urmă s-a accidentat și a fost înlocuit în ultimul moment cu dinamovistul Ricardo Grigore).

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,