Copa America 2019 / Cum arată programul sferturilor de finală ale turneului

După disputarea ultimei etape de meciuri ale grupelor, s-au stabilit și echipele calificate din grupa C, ultima grupă a turneului. Astfel, Uruguay s-a calificat de pe locul 1 al grupei C, în timp ce ocupanta locului secund a fost Chile.

Cele două echipe calificate au avut duelul direct în dimineața zilei de azi, din care echipa Uruguayului a ieșit câștigătoare după scorul de 1-0, printr-un gol marcat de atacantul lui PSG, Edison Cavani, în minutul 82 al partidei. În cel de-al doilea meci al grupei, Ecuador a întâlnit-o pe cea de-a doua țară invitată la acest turneu după Qatar, Japonia, într-un meci care s-a terminat egal, scor 1-1. Golurile au fost marcate în prima repriză, de către Nakajima pentru japonezi și Mena Delgado pentru Ecuador.

Echipele calificate în „sferturile” de finală ale turneului sunt: Brazilia, Venezuela, Columbia, Argentina, Uruguay și Chile.