Copa America 2019 / Columbia și Argentina s-au calificat în sferturi

După ultima etapă de meciuri ale grupei B, s-au stabilit și echipele calificate în sferturile competiției. Columbia a învins Paraguayul cu scorul de 1-0, ajutând-o astfel pe Argentina să acceadă în faza următoare a turneului.

Columbia s-a calificat ca ocupanta primului loc, cu un număr maxim de puncte obținut, în timp ce Argentina s-a calificat de pe locul secund, cu doar 4 puncte obținute. Calificarea naționalei „albiceleste” este ușor surprinzătoare, ținând cont de forma în care s-a prezentat echipa în meciurile de până acum de la acest turneu. A fost învinsă în primul meci de Columbia, fără drept de apel și a reușit să obțină o remiză cu Paraguay.

În meciul de aseară, Argentina a învins naționala Qatarului, prin golurile marcate de Martinez și Kun Aguero, însă imaginea echipei nu este deloc una favorabilă, ba chiar, publicațiile de sport, nu le dau nici o șansă pumelor să treacă de sferturi, dacă nu își schimbă modul de joc.

Căpitanul Argentinei și sărbătoritul zilei de astăzi, Lionel Messi, a declarat după meci că echipa trebuie să se mobiizeze și să arate un joc mai bun.

„Începe o altă Copa América. Această victorie trebuie să ne facă mai puternici pentru că putem să continuăm să ne îmbunătăţim”, a declarat Messi.

Acesta nu este mulțumit de condiția gazonului de la Copa America în schimb și a declarat: „Gazonul e prost peste tot aici. Mingea sare foarte rău, e dificil să joci pe asemenea terenuri. Îți ia timp să controlezi balonul. Trebuie totuși să continuăm competiția. Jucăm în orice condiții”.

Argentina și-a aflat și adversara din sferturile de finală de la Copa America, o va întâlni pe Venezuela, pe stadionul Maracana, din Rio, în data de 28 iunie, de la ora 22.00.