Copa America 2019 / Grupa A și-a stabilit calificatele

S-a dat startul și ultimei etape de meciuri din cadrul grupelor de la Copa America și s-au stabilit deja și primele calificate, după închiderea grupei A. Brazilia și Venezuela merg mai departe în competiția sud-americană.

Venezuela a învins Bolivia cu scorul de 3-1, prin dubla marcată de Machis și golul lui Martinez. Pentru Bolivia, Justiniano a înscris singurul gol al meciului. Naționala Boliviei a suferit 3 înfrângeri în 3 meciuri, neobținând astfel niciun punct în cadrul primei grupe.

În cel de-al doilea meci, Brazilia a reușit să transforme fluierăturile și huiduielile fanilor în aplauze și urale de bucurie, după ce s-a impus în fața naționalei din Peru, cu scorul de 5-0. Golurile au fost marcate de Casemiro, cel care va fi suspendat în următoarea partidă din cauza cartonașelor galbene, Firmino care a înscris dintr-o greșeală monunmentală a portarului Gallese, și Everton a închis tabela în prima repriză.

În partea secundă a meciului, Dani Alves a înscris un gol după o fază de play-station, ultimul care reușind să marcheze pentru „Canarinha” fiind Willian. Meciul putea să se termine 6-0 deoarece Brazilia a obținut un penalty în prelungiri pe care Gabriel Jesus nu a reușit să îl transforme în gol. Astfel, Brazilia este calificată din poziția de lider în grupa A, în sferturile Copa America.