Euro U21 / Debut perfect pentru România U21 cu o victorie la scor împotriva Croației U21

Naționala de tineret a României a sădit speranță în sufletele românilor, după ce a început perfect Campionatul European U21 cu o victorie clară în fața Croației. George Pușcaș a deschis scorul din penalty după o decizie analizată cu arbitrajul video, în minutul 11, pentru ca 3 minute mai târziu, numele lui Hagi să răsune din nou pe Stadionul Olimpic din San Marino, după un gol fabulos înscris de fiul Regelui.

Croația a reușit să reducă din diferență prin Vlašic, care a marcat în minutul 18, scorul la pauză fiind 2-1. În cea de-a doua repriză, Băluță a înscris la primul său meci pentru naționala de tineret un gol fabulos, în minutul 66. Tabela de marcaj a fost închisă de Adrian Petre care a marcat în prelungiri, gol validat de VAR.

Următorul meci al României va fi împotriva Angliei și va avea loc vineri, 21 iunie, de la ora 19.30.

FINAL / România U21 – Croația U21 4-1 (Pușcaș 11′ (pen.), Hagi 14′ , Băluță 66′, Petre 90+1′ / Vlašic 18′ )

ECHIPELE DE START

ROMÂNIA: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man, I. Hagi, A. Ivan – Pușcaș
ANTRENOR: Mirel Rădoi
REZERVE: Căbuz, A. Vlad, Boboc, Ad. Petre, R. Grigore, Vl. Dragomir, V. Ghiță, Nedelcu, Ad. Rus, Fl. Coman, A. Ciobanu, Olaru

CROAȚIA: Posavec – Uremovic, Katic, Benkovic, Sosa – Vlašic, Šunjic, Moro – Halilovic, Jakoliš, Brekalo
ANTRENOR: Nenad Gračan
REZERVE: Grbic, Šemper, Majer, Bistrovic, Kalaica, Borevkovic, Bašic, Muric, Kulenovic, Ivanušec, Bradaric, Čabraja

Arbitru: Bobby Madden (Scoția) / Asistenți: Frankie Connor (Scoția), David Roome (Scoția)