EURO U21 / Franța U21 câștigă în ultimele minute după ce a fost condusă

România și Franța sunt marile câștigătoare ale primelor meciuri din grupa C, de la Campionatul European de Fotbal U21.

După victoria răsunătoare a României, Franța s-a impus în fața Angliei după ce a fost condusă aproape tot meciul. Englezii au deschis scorul în minutul 55 prin Foden și au mai marcat o dată, prin Sessegnon dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 62 al partidei, Anglia a rămas în inferioritate numerică după ce Choudhury a făcut un fault în interiorul careului, ce a avut ca finalitate un penalty acordat Franței care nu a profitat de oportunitate și a ratat prin Aouar. Ikone a înscris pentru francezi în minutul 89, pentru ca tabela să fie închisă printr-un autogol al lui Wan-Bissaka în minutul 5 de prelungiri.

Franța va întâlni Croația în următoarea partidă, care se va desfășura vineri, 21 iunie, de la ora 22.00.

FINAL / Anglia U21 – Franța U21 1 -2 (Foden 55’/ Ikone 89′, Wan-Bissaka 90+5′ (autogol))

ECHIPELE DE START
Anglia U21: Henderson – Wan-Bissaka, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva – Maddison, Choudhury, Foden – Sessegnon, Solanke, Gray
Rezerve: Woodman, Gunn – Abraham, Barnes, Calvert-Lewin, Dowell, Gibbs-White, Kelly, Kenny, Konsa, Mount, Nelson
Antrenor: Aidy Boothroyd

Franța U21: Bernardoni – Dagba, Konate, Upamecano, Ballo Toure – Adelaide, Tousart, Aouar, Ikone – Dembele, Bamba
Rezerve: Larsonneur, Prevot – Amian Adou, Caci, del Castillo, Guendouzi, Mateta, Niakhate, Ntcham, Sarr, Sissoko, Thuram
Antrenor: Sylvain Ripoll