Copa America 2019 / Paraguay și Qatar au egalat, în timp ce Uruguay s-a distrat cu Ecuador

Copa America este doar la început și deja se stabilesc puterile sudamericane, care pot aspira la titlul de finaliste. Spectacol total, fotbal la rang de artă, așa s-ar descrie perfect meciurile de la acest turneu, care înglobează majoritatea jucătorilor de calitate ai echipelor de top din Europa.

În primul meci al serii, a fost cel din grupa B, unde după înfrângerea Argentinei, Paraguay și Qatar au last-o în urmă în clasament, pe ultimul loc, cu 0 puncte obținute până acum. Remiza obținută de cele două le asigură ambelor naționale câte un punct. Qatar, campioana en-titre a Asiei a fost condusă până în minutul 68, prin golurile marcate de Cardozo din penalty și Gonzales. Primul a mai marcat un gol, dar a fost anulat pe motiv de ofsaid, după consultarea arbitrajului video. Naționala Qatarului a revenit cu două goluri marcate de Ali și Khouki.

S-a deschis oficial și grupa C, unde Uruguay a făcut instrucție cu naționala Ecuadorului. Lodeiro a deschis scorul pentru „celești” în minutul 6, urmat de atacantul de mare clasă al PSG-ului, Edison Cavani care a înscris dintr-o foarfecă superbă în minutul 33. Ecuador a rămas în handicap încă din minutul 23, după ce Quintero a văzut cartonaș roșu direct, în urma unei lovituri cu cotul. Până la finalul primei reprize, jucătorul Barcelonei, Luis Suarez s-a trecut și el pe lista de marcatori, iar autogolul lui Arturo Mina din repriza secundă, a stabilit și scorul final, 4-0.

În meciul următor din grupa B, se întâlnesc Japonia și Chile, în cursul dimineții zilei de marti, de la ora 02.00.