Fernando Alonso, al doilea an consecutiv, rege la „Le Mans”

Fernando Alonso, fost Campion Mondial la Formula 1, și-a însușit titlul de campion la Cursa de 24 de Ore de la Le Mans pentru al doilea an consecutiv, împreună cu echipa sa, Toyota. Alonso este primul pilot care a câștigat și Formula 1 și Campionatul Mondial de Anduranță, intrând astfel în istorie.

Toyota numărul 8, pilotată de spaniol, împreună cu japonezul Kazuki Nakajima și elveţianul Sebastien Buemi, a luat fața Toyotei cu numărul 7 condusă de britanicul Mike Conway, japonezul Kamui Kobayashi şi argentinianul José Maria Lopez, la o diferență de mai puțin de 17 secunde.

Plecată din pole-position, Toyota 7 a condus aproape toată cursa, însă o greșeală făcută cu o ora înainte de final a costat-o campionatul. După ce mașina a suferit o pană, echipa de la Toyota 7 a schimbat cauciucul greșit, fapt ce a permis celor de la Toyota 8 să preia conducerea și să își treacă numele în dreptul câștigătorilor, pentru al doilea an la rând.

Cel care a condus Toyota 8 în ultima oră, a fost japonezul Kazuki Nakajima, devenind astfel primul japonez care câștigă acest titlu.

„Principalul obiectiv al acestui weekend a fost să câștigăm Campionatul. Cred că mașina 7 a fost mai rapidă decât noi pentru 24 de ore, ar fi meritat victoria astăzi, însă, norocul a fost de partea noastră și a decis să luăm noi trofeul”, a declarat spaniolul.