Copa America 2019 / Brazilia a deschis competiția în stil mare, Argentina început neașteptat

Brazilia a făcut demonstrație de fotbal în meciul de deschidere al competiției sudamericane. A învins naționala Boliviei la scor de neprezentare, astfel depunându-și candidatura de principala favorită la câștigarea turneului care se joacă în aceeași țară.

În lipsa lui vedetei echipei, Neymar, Coutinho și-a însușit rolul de a umple lipsa brazilianului accidentat și implicat într-un scandal de viol și a jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din ultima perioadă. Coutinho a marcat de două ori pentru Brazilia, din penalty și dintr-o lovitură cu capul și pare să fi ieșit din perioada neagră pe care a petrecut-o la Barcelona în acest sezon. Scorul a fost închis de Everton cu un șut puternic din interiorul careului. La final, Philippe Coutinho a fost declarat MVP-ul meciului.

În celălalt meci al grupei A, Venezuela și Bolivia au remizat cu scor alb, 0-0. În acest meci, VAR-ul a fost decisiv, deoarece au fost anulate două goluri ale naționalei Perului, pe motiv de ofsaid, după consultarea sistemului de arbitraj video. În minutul 75, Venezuela a rămas în 10 oameni, după ce Luis Mago a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Surpriza neplăcuta a acestui start competițional o reprezintă Argentina, care a fost înfrântă naționala Columbiei. După un început slab în prima repriză, Argentina părea să-și fi revenit în cea de-a două și începuse să își dea drumul la joc, să creeze ocazii, Messi a fost mult mai prezent și Argentina părea să câștige control asupra situației până în minutul 71, când Roger Martinez a deschis scorul cu un șut spectaculos în plasa laterală. Argentina, care păruse că dobândise control până în acel moment, a căzut psihic, fapt ce a dus și la cel de-al doilea gol al columbienilor marcat de Duvan Zapata în minutul 86.

Următorul meci al Braziliei va fi împotriva Venezuelei, în timp ce Bolivia și Peru se vor întâlni. Argentina va juca următorul meci împotriva naționalei Paraguayului.