România aduce nu mai puțin de 123 de sportivi la Jocurile Europene de la Minsk

În perioada 21-30 iunie 2019, România va participa la Jocurile Europene de la Minsk (Belarus) cu o delegație de 123 de sportivi, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Componența lotului pentru a doua ediție a acestei competiții a fost aprobată de membrii Comitetului Executiv al COSR. Astfel, reprezentanții României vor concura la toate cele 15 sporturi și discipline sportive din program: atletism, baschet 3×3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică – artistică, aerobică și ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte – feminin, libere și greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv și tir cu arcul.

Rezultatele obținute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masă, tir cu arcul și tir sportiv contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice 2020 din Tokyo. La precedenta ediție a Jocurilor Europene, care a avut loc în 2015 la Baku (Azerbaidjan), Echipa Olimpică a României a cucerit 12 medalii – trei de aur, cinci de argint, patru de bronz.

Florin Mișcă, secretarul general adjunct al COSR, este șeful de misiune la Jocurile Europene de la Minsk 2019, iar Dragoș Tătaru este adjunctul șefului de misiune. Prezentarea Echipei României pentru competiția de la Minsk va avea loc luni 17 iunie, la Sala Polivalentă din Complexul Olimpic Sydney 2000 de la Izvorani (ora 10:00). De altfel, organizatorii Jocurilor Europene au pregătit și un clip oficial dedicat României, pe care îl puteți urmări în continuare.

Iată delegația completă a României pentru Jocurile Europene de la Minsk:

Atletism (21 sportivi): Marina Andreea Baboi, Cristina Daniela Bălan, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Adrian Boldeanu, Mihai Donisan, Cosmin Ilie Dumitrache, Ioana Teodora Gheorghe, Florentina Costina Iușco, Dan Claudiu Lăzărică, Roxana Maria Ene, David Iustin Năstase, Florina Andreea Necșoiu, Anamaria Nesteriuc, Ionuț Andrei Neagoe, Florina Pierdevară, Mihai Cristian Pîslaru, Ioana Valentina Plăvan, Cristian Radu, Ioan Andrei Melnicescu, Nicolae Marian Coman; antrenori: Nicolae Alexe, Ioan Mircea Grabovschi, Doinița Luminița Nesteriuc, Doina Voinea; masor: Sebastian Bularda, oficial de echipă: Paul Augustin Iancu;

Badminton (1 sportiv): Collins Valentine Filimon; antrenor: Florentina Cristina Constantinescu;

Baschet 3×3 (8 sportivi): Ruxandra Diana Chiș, Alexandra Uiuiu, Andreea Lazar, Elisabeth Pavel (la feminin), Radu Paliciuc, Ionel Victor Petrache, Bogdan Cezar Sandu, Barîs Aktaș (la masculin); antrenor – Carmin Artemie Popa, fizioterapeut – Robert Mihai Bunea, oficial de echipă – Mihai Cristian Văcărescu;

Box (10 sportivi): Maria Claudia Nechita, Lenuța Lăcrămioara Perijoc, Paul Andrei Arădoaie, Alberto Cristian Florin Biro, Vasile Gheorghe Suciu, Marian Pița, Marian Gabriel Șchiopu, Mihai Nistor, Robert Eusebiu Jitaru, Cosmin Petre Gîrleanu; antrenori – Valentin Vrânceanu, Dumitru Dorobanțu, Virgil Fășie, Adrian Lăcătuș; medic – Cristian Georgică Celea;

Ciclism (4 sportivi): Marius Cristian Petrache, Valentin Pleșea, Serghei Țvetcov, Eduard Michael Grosu; antrenor – Georgios Georgiadis;

Fotbal pe plajă (11 sportivi): Gheorghe Andrescu, Alin Gheorghe Bugălă, Liviu Valentin Croitoru, Claudiu Constantin Della, Valentin Dumitrică, Ionuț Florea, Marian Măciucă, Andrei Paul Neag, Iulian Augustin Răvoiu, Cristian Emil Vîrtan, Daniel Zaharia; antrenor – Mihnea Marsilian Totan, masori – Nicolae Koposcsuk, Cornel Mateiași; oficial de echipă – Ciprian Constantin Paraschiv;

Gimnastică artistică (1 sportivă): Denisa Maria Golgotă; antrenor – Valerian Nicolae Forminte;

Gimnastică aerobică (5 sportivi): Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocșer, Dorin Marian Broței, Mihai Alin Popa; antrenori – Maria Fumea, Constantina Mădălina Cioveie; asistent medical – Petra Teleman;

Gimnastică ritmică (1 sportivă): Andreea Cristina Verdeș; antrenor – Cătălina Tatiana Radu;

Judo (13 sportivi): Andreea Ștefania Chițu, Elena Monica Ungureanu, Ștefania Adelina Dobre, Alexandra Maria Pop, Corina Oana Ștefan, Loredana Ohâi, Alexandra Cristina Mazilu, Alexandru Constantin Raicu, Ioan Vlad Vișan, Vlăduț George Simionescu, Mircea Alexandru Croitoru, Marcel Cercea, Luca Mihai Kunszabo; antrenori – Florin Bercean, Simona Marcela Richter, Kohei Oishi; medic – Gabriela Mirela Pop; masor – Ștefan Sumandea;

Kaiac-canoe (13 sportivi): Livia Adina Căle, Aurelian Mădălin Ciocan, Roxana Petronela Ciur, Elena Meroniac, Laura Georgiana Pleșca, Iuliana Andreea Țăran, Tania Valeria Virijac, Leonid Valentin Carp, Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi, Constantin Mironescu, George Săndulescu, Florin Ionuț Vlase; antrenori – Florin Popescu, Petru Claudiu Ciur, Ionel Rață; medic – Ioan Stoian; asistent maseur – Florin Crauciuc;

Karate (1 sportiv): Bogdan Marian Florin Gogoloși; antrenor – Paul Florian Popa;

Lupte (12 sportivi): Lupte feminin – Alexandra Nicoleta Anghel, Cătălina Axente, Kriszta Tunde Incze, Maria Alexandra Cioclea, Suzana Georgiana Șeicariu; lupte greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu, Răzvan Arnăut, George Vlad Mariea; lupte libere – Rareș Daniel Chintoan, Andrei Dukov, Mihai Nicolae Palaghia, Maxim Vasilioglo; antrenori – Nikolay Ilich Stoyanov, Anton Arghira, Petrică Cărare, Anatolie Ilarionovitch Guidea; medic – Adriana Camelia Limona; masor – Marcela Scorțeanu; oficial de echipă – Alin Grigore;

Sambo (9 sportivi): Daniela Mihaela Chiss, Diana Alexandra Kovacs, Daniela Poroineanu, Codrina Mihaela Ionescu, Anda Mihaela Vâlvoi, Lorena Alexandra Podelenczki, Alina Petronela Păunescu, Gabriel Ștefăniță Rîmă, Laszlo Zsolt Szoke; antrenori – Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu; maseur – Marian Dan Ciupitu;

Tenis de masă (6 sportivi): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu, Cristian Pletea, Hunor Janos Szocs; antrenori – Viorel Filimon, Andrei Filimon; oficial de echipă – Mihaela Adriana Zamfir;

Tir cu arcul (1 sportivă): Beatrice Mikloș; antrenor, Viorel Hăbian;

Tir sportiv (6 sportivi): Roxana Delia Bonte, Laura Georgeta Coman, Adela Dohotaru, Roxana Sofia Mikloș, Roxana Georgiana Sidi, Alin George Moldoveanu; antrenori – Olimpiu Florin Marin, Daniela Cohanciuc, Marin Cărbunaru, Florin Baban.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Baschet, Box, Canotaj, Ciclism, Gimnastica, Jocuri Olimpice, Judo, Tenis de masa

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26