Naționala României de handbal masculin, înfrângere usturătoare cu Portugalia

Echipa națională masculină de handbal a României a fost învinsă de selecționata similară a Portugaliei cu scorul de 24-19 (11-12), joi, în Sala Dinamo din București, într-un meci ce a contat pentru Grupa a 6-a a preliminariilor Euro 2020.

Tricolorii, care aveau nevoie de o victorie pentru a păstra șanse de calificare la turneul final, au jucat bine în prima parte a meciului și au condus de mai multe ori la diferență de două goluri, 2-0, 5-3, 6-4, mărindu-și apoi avantajul, 8-5 (min. 15) și chiar 11-7 (min. 19). Handbaliștii noștri se puteau desprinde decisiv, dar au tratat cu superficialitate câteva faze și au intrat într-un blocaj, nereușind să marcheze timp de aproape zece minute, interval în care oaspeții au reușit egalarea: 11-11 în minutul 29.

România a intrat la pauză cu avantaj minim, 12-11, iar în partea secundă a condus cu 13-11 (min. 33), dar Portugalia a jucat din ce în ce mai bine, iar jucătorii noștri au fost lenți și neinspirați în fața portarului portughez Quintana. Portugalia a preluat conducerea în min. 41, 15-14, iar diferența de pe tabelă a crescut constant, ajungând la cinci goluri – 22-17, în min. 56 -, partida încheindu-se cu scorul final de 24-19.

Pentru România au marcat Alexandru Șimicu 6 goluri, Bogdan Rață 4 goluri, Adrian Rotaru 2 goluri, Demis Grigoraș 2 goluri, Gabriel Bujor 1 gol, Andrei Buzle 1 gol, Călin Căbuț 1 gol, Viorel Fotache 1 gol și Roland Thalmaier 1 gol.

Golurile Portugaliei au fost reușite de Pedro Portela 7 goluri, Diogo Branquinho 4 goluri, Gilberto Brito Duarte 3 goluri, Andre Gomes 2 goluri, Fabio Magalhaes 2 goluri, Alexis Hernandez Borges 2 goluri, Belone Moreira 1 gol și Miguel Soares Martins 1 gol.

Meciul a fost arbitrat ce cehii Jiri Opava și Pavel Valek, iar delegat EHF a fost muntenegreanul Predrag Pavicevic. În celălalt meci de joi, Franța a învins Lituania în deplasare cu scorul de 37-17 (19-9).

Franța ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Portugalia, 8 puncte, România, 2 puncte, Lituania, 2 puncte. La Euro 2020 se califică primele două clasate din fiecare grupă preliminară, precum și cele mai bune patru echipe clasate pe locul 3 din toate grupele. În ultimul său meci, România va întâlni campioana mondială Franța, duminică la Nantes.