FINAL / Preliminariile Euro 2020: Germania s-a distrat cu Estonia

Etapa cu numărul patru din preliminariile EURO 2020 a ajuns la final, în data de marți, 11 iunie. După meciurile puternice din ziua precedentă, încă 13 meciuri s-au desfășurat astăzi.

Germania nu a avut milă de Estonia și a marcat nu mai puțin de 8 goluri, în timp ce în aceeași grupă C, Irlanda de Nord a reușit să obțină o victorie pe final de meci, scor final 1-0.

În grupa E, Slovacia a învins naționala Azerbaidjan-ului cu scorul de 5-1, în timp ce Țara Galilor a fost înfrântă de Ungaria, printr-un gol marcat cu 10 minute înaintea fluierului final.

În grupa H, campioana mondială, Franța, a reușit să obțină o victorie, după primul meci împotriva Turciei pe care l-a pierdut, și a marcat 4 goluri în poarta naționalei Andorrei. Islanda – Turcia s-a terminat 2-1, toate golurile au fost marcate în prima repriză, iar Albania a învins-o pe Moldova cu două goluri.

În grupa I, Kazakhstan a înscris de 4 ori naționalei din San Marino, Belgia a marcat 3 goluri în poarta Scoției, în timp ce Rusia a batut naționala Ciprului, cu un scor final 1-0.

În ultima grupă, grupa J, Italia a fost condusă până în minutul 49 de Bosnia, dar a revenit și a obținut victoria cu un gol marcat în prelungiri. Meciul dintre Grecia și Armenia s-a terminat 2-3, iar Finlanda învins-o pe Liechstenstein, scor final 2-0.

Retururile preliminariilor vor avea loc în toamna, începând cu luna septembrie. România va întâlni pe teren propriu naționalele Spaniei, Maltei și a Norvegiei.

Grupele C, E, H, I și J se pregătesc de confruntare.

Astfel, avem următorul program de meciuri:

Grupa C

FINAL / Germania – Estonia 8-0 (Reus 8′, 37′, Gnabry 17′, 62′, Goretzka 20′, Gundogan 26′, Werner 79′, Sane 88′)
FINAL / Belarus – Irlanda de Nord 0-1 (McNair 86′)

Grupa E

FINAL /  Azerbaidjan – Slovacia 1-5 (Sheydaev R. 29′ / Lobotka 8′, Kucka 27′, Hamsik 30′, 57′, Hancko 85′)
FINAL / Ungaria – Țara Galilor 1-0 (Patkai 81′)

Grupa H

FINAL / Andorra – Franța 0-4 (Mbappe 11′, Ben Yedder 30′, Thauvin 45+1′, Zouma 60′)
FINAL / Islanda – Turcia 2-1 (Sigurdsson 21′, Sigurdsson 32′ / Tokoz 40′)
FINAL / Albania – Moldova 2-0 (Cikalleshi 65′, Ramadani 90+3′)

Grupa I

FINAL / Kazakhstan – San Marino 4-0 (Kuat 45+1′, Fedin 62′, Suyumbayev 65′, Islamkhan 79′)
FINAL / Belgia – Scoția 3-0 (Lukaku 45+1′, 57′, De Bruyne 90+2′)
FINAL / Rusia – Cipru 1-0 (Ionov 38′)

Grupa J

FINAL / Italia – Bosnia 2-1 (Insigne 49′, Verratti 86′ / Dzeko 33′)
FINAL / Grecia – Armenia 2-3 (Zeca 54′, Fortounis 87′ / Karapetian 8′, Ghazaryan 33′, Barseghyan 74′)
FINAL / Liechstenstein – Finlanda 0-2 (Pukki 37′, Kallman 58′)