FINAL / BARAJ LIGA I: Hermannstadt se impune pe terenul celor de la „U” Cluj, scor final 0-2

UPDATE: Hermannstadt s-a impus pe Cluj Arena și este principala favorită în returul de pe teren propriu. Meciul tur a fost unul intens, atât pe teren cât și în afara lui, ținând cont că dupa finalul meciului, suporterii s-au luat la bătaie, din care un jandarm a plecat cu ambulanța, în urma unei contuzii la nivelul capului.

S-a deschis scorul abia spre finalul meciului, însă ambele goluri au fost rapide și la un interval scurt de timp unul după celălalt. Petrescu a deschis scorul în minutul 79, pentru ca Tsoumou să închidă tabela, două minute mai târziu.

Returul va avea loc la Sibiu, pe data de 12 iunie, de la ora 18.00.

Știrea inițială

Prima manșă de promovare în Liga I se desfășoară în aceste momente pe Cluj Arena, în fața a peste 20.000 de spectatori. „U” Cluj vine după o victorie în fața celor de la Pandurii Tg. Jiu, în timp ce Hermannstadt i-a învins pe cei de la Dunărea Călărași.

Returul manșei va avea loc la Sibiu, pe data de 12 iunie, ora 18.00.

FINAL / U CLUJ – FC HERMANNSTADT 0-2 (P. Petrescu 79′ , J. Tsoumou 81′)
„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, I. Ursu, A. Cordoş, Berci – G. Giurgiu, G. Florescu – N. Pîrvulescu, Goga, Greu – Gavra
Rezerve: Axente, Chitoșcă, Coman, Dinu, Hațiegan, Hordouan, Taub
Antrenor: Bogdan Lobonț

FC Hermannstadt: Căbuz – Al. Măţel, Dandea, I. Stoica, D. Tătar – Dâlbea, Dumitriu – P. Petrescu, Lendric, Sg. Popovici – Tsoumou
Rezerve: Acsinte, Antonov, Jazvic, Moreira, Niga, Niță, Sumanariu
Antrenor: Vasile Miriuță