FORMULA 1 / Etapă controversată cu final neașteptat

Weekend-ul acesta a avut loc Marele Premiu de Formula 1 din Canada, unde, după un pole position bine meritat și o cursă în care s-a aflat constant în fruntea clasamentului, Sebastian Vettel, care a terminat pe locul 1 a fost sancționat cu 5 secunde, picând astfel pe locul 2, în avantajul campionului mondial en titre, Lewis Hamilton care și-a adjudecat și acest trofeu. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc.

După un incident între cei doi menționați mai sus, petrecut în turul 48, când Vettel a ieșit din decor ca urmare a presiunii puse de Hamilton și a revenit pe pistă, tăindu-i fața englezului, neamțul a fost penalizat cu 5 secunde și a refuzat să intre la boxe. La finalul cursei, Vettel a trecut primul linia de sosire, cu o distanță de 0.6 secunde între el si Hamilton, însă cele 5 secunde de penalizare au fost decisive în stabilirea campionului.

Vettel a contestat categoric decizia de penalizare, susținând că celor de la Ferrari le-a fost furată cursa. Ca semn de protest, neamțul a luat plăcuța cu numărul 1, care se afla în fața mașinii lui Hamilton și a pus-o în dreptul mașinii sale, în uralele fanilor aflați acolo.

În clasamentul piloților situația stă astfel:
1. Lewis Hamilton – 162 de puncte
2. Valtteri Bottas – 133 de puncte
3. Sebastian Vettel – 100 de puncte

Următoarea etapă a Marelui Premiu de Formula 1, se va desfășura în Franța, în 21-23 iulie.