Rapid învinge Dinamo într-un meci caritabil de old boys

Echipa de fotbal Rapid București a învins cu scorul de 4-1 formația Dinamo București într-un meci caritabil rezervat generației old boys. Partida a fost disputată vineri seara, pe stadionul din Șoseaua Ştefan cel Mare din Capitală, pe cele două bănci tehnice fiind prezenți Răzvan Lucescu, respectiv tatăl său – Mircea Lucescu.

Golurile formației giuleştene au fost marcate de Mugurel Buga (minutele 11 și 25), Răzvan Raț (minutul 46) și Daniel Niculae (minutul 66), în timp ce Dinamo a beneficiat de autogolul lui Robert Ilyeș (minutul 27).

Răzvan Lucescu, antrenorul de conjunctură al echipei Rapid, a început meciul cu următorul unsprezece: Daniel Coman – Ionuț Voicu, Cristian Dulca, Vasile Maftei, Răzvan Raț – Valentin Bădoi, Robert Ilyeș, Ion Goanță, Mugur Bolohan – Mugurel Buga, Daniel Niculae. Au mai intrat pe parcurs Daniel Chiriță, Ștefan Nanu, Zeno Bundea, Valentin Bădoi, Dorel Mutică, Jean Barbu, Narcis Răducan și Florin Motroc.

La Dinamo, Mircea Lucescu a folosit următorul unsprezece: Bogdan Stelea – Florentin Petre, Giani Kiriță, Gheorghe Mihali, Daniel Florea – Ionel Dănciulescu, Ionuț Lupescu, Dănuț Lupu, Daniel Iftodi – Ciprian Marica, Marius Niculae. Pentru Dinamo au mai evoluat Ianis Zicu, Sebastian Moga, Cătălin Munteanu, Andrei Mărgăritescu și Florin Prunea.

Mircea Lucescu l-a mai avut ca adversar pe fiul său în urmă cu 14 ani, în 2005, când echipa Rapid București condusă de Răzvan Lucescu învingea, cu scorul de 1-0, formația Șahtior Donețk, antrenată la acea vreme de Mircea Lucescu, într-o partidă din Cupa UEFA.

La meciul de old boys din Ștefan cel Mare au asistat aproximativ 1000 de spectatori, suporterii echipei Dinamo prezenți în tribune scandând lozinci împotriva acționarului majoritar al clubului Ionuț Negoiță.

Fondurile strânse cu ocazia organizării partidei demonstrative dintre Dinamo și Rapid vor fi donate în conturile lui Gabriel Bălăcean, un copil de 15 ani care suferă de sindromul Klippel-Trenaunay și care are nevoie de 200 000 de euro pentru mai multe intervenții chirugicale în următorii cinci ani.