Nou record al Campionatelor Internaționale de Atletism ale României în proba de aruncare a suliței

Potrivit site-ului Federației Române de Atletism, vineri pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, sportivul Alexandru Novac (CSM Bucureşti), antrenat de Petre Manu, a stabilit un nou record al Campionatelor Internaționale de Atletism ale României în proba de aruncare a suliței, cu performanța de 83,42m.

Astfel, Novac are şanse mari să câștige marele premiul conform Tabelei Internaționale de punctaj la cea de-a 64-a ediție a competiției.

Femi Ogunade (Qatar), medaliat cu bronz la Mondiale, și-a respectat cartea de vizită, trecând primul linia de sosire de la 100m în 10 sec 25/100.

Un rezultat de valoare şi totodată barem pentru Jocurile Olimpice 2020 l-a înregistrat și Dimitriana Surdu (Republica Moldova), care a câștigat proba de aruncare a greutăţii, cu 18,62m.

Alergătoarea de origine kenyană Stella Rutto Jepkoagei (CSA Steaua) s-a impus la 3000m obstacole în 9 min 44 sec 07/100.

Alin Firfirică (CSA Steaua), antrenat de Daniela Costian, a continuat seria rezultatelor bune la aruncarea discului, câștigând cu 63,40m.

Marina Baboi (SCM Gloria Buzău), antrenată de Doina Voinea, a ocupat primul loc la 100m, fiind cronometrată în 11 sec 71/100.

Andrea Miklos de la CSM București (antrenoare Magdolna Kanizsai) s-a impus la 400m în 52 sec 90/100.