ROLAND GARROS 2019/ Simona Halep joacă astăzi pentru un loc în semifinală

UPDATE / Din cauza condițiilor meteo potrivnice, ploaia de la Roland Garros continuând și la această oră, organizatorii au luat decizia de a amâna partida dintre Simona Halep (locul 3 WTA) și adversara sa, americanca Amanda Anisimova (locul 51 WTA). Meciul, contând pentru sferturile de finală ale turneului, a fost reprogramat pentru joi, 6 iunie 2019, de la ora 13:00.

Știrea inițială

Simona Halep (3 WTA) joacă astăzi, pentru a-și asigura locul în semifinala turneului din Franța, împotriva tinerei de doar 17 ani din SUA, Amanda Anisimova (51 WTA) .

Anisimova este cea care a eliminat-o pe Irina Begu (116 WTA) în două seturi și s-a impus în fața spanioloaicei Aliona Bolsova Zadoinov (137 WTA) tot în două seturi. Simona Halep vine după o victorie rapidă în fața polonezei Iga Swaitek, în fața căreia s-a impus în doar 45 de minute.

Cele două nu s-au mai întâlnit până acum într-o confruntare directă.

Meciul se va desfășura nu mai devreme de ora 15.00, însă ora de începere poate fi modificată din cauza vremii.