Orădenii câștigă în fieful sibienilor primul meci al finalei Ligii Naționale!

Campioana en-titre CSM CSU Oradea a debutat cu dreptul în finala Ligii Naționale masculine de baschet, 89-87 pe terenul câștigătoarei sezonului regulat, CSU Sibiu. S-a impus și UBT Cluj-Napoca în prima partidă din confruntarea pentru medalia de bronz cu SCMU Craiova.

Orădenii antrenați de Cristi Achim au fost conduși cu 35-43 la încheierea primei reprize, după care au avut un sfert de excepție, 30-14. A urmat o cursă de urmărire a elevilor lui Dana Fleșeriu, care s-au apropiat la o lungime, 87-88, prin coșul americanului Philmore, când mai erau cinci secunde de joc. Scorul final avea să fie stabilit de un alt american, Richards, care a transformat una dintre cele două aruncări libere. Philmore a fost coșgeterul meciului, 17, urmat de conaționalul Falker, 16. Următorul joc va avea loc miercuri seara, tot la Sibiu.

Clujenii, cu un nou antrenor, Bobo Pintea, pe bancă, după demisia lui Mihai Silvășan, s-au impus cu 89-82 (50-40) și vor încerca să obțină un nou succes joi la Craiova.