Magia de pe Anfield! Alte 4 „comeback-uri” de senzație reușite de Liverpool în Europa!

Deși Barcelona părea deja calificată în finala Ligii Campionilor, după 3-0 cu Liverpool în tur, istoria a fost de partea „cormoranilor”, care au întors rezultatul și s-au impus cu 4-0 pe Anfield.

Așa cum spaniolii au întors în 2017 acel 4-0 înregistrat de către PSG în optimile de finală ale Ligii Campionilor (scor 6-1 pe Camp Nou), și Liverpool se putea mândri, înaintea meciului cu Barcelona, cu alte câteva reveniri de senzație pe plan european,

Pe Anfield, suporterii le pot da avânt jucătorilor lui Jurgen Klopp și s-a văzut acest lucru și în meciul de aseară. Iată alte patru exemple de „comeback”-uri reușite de către Liverpool având suporterii în spate.

1. Liverpool – Auxerre: Cupa UEFA, turul II, noiembrie 1991

După ce a trecut de echipa finlandeză Kuusysi Lahti în prima rundă, Liverpool s-a duelat cu Auxerre în manșa secundă a Cupei UEFA. Francezii s-au impus în tur cu 2-0, dar „cormoranii” au învins pe Anfield cu scorul de 3-0 și au obținut calificarea în runda următoare.
Au marcat: Jan Mølby ‘4 (penalty), Mike Marsh ’29 și Mark Walters ’83.

În acel sezon, Liverpool a ajuns până în faza sferturilor de finală, unde a fost învinsă în două rânduri de către Genoa, scor 2-0, respectiv 2-1.

2. Liverpool – AC Milan: finala Ligii Campionilor, mai 2005

„Cormoranii” au trecut de Chelsea în semifinale și a urmat „miracolul de la Istanbul”. În finală, Liverpool avea să o întâlnească pe AC Milan și să fie condusă cu 3-0 la pauză. În partea secundă a jocului, englezii au restabilit egalitatea și meciul avea să fie decis la penalty-uri.
Au marcat: Gerrard 54′, Šmicer 56′ și Alonso 60′.

La loviturile de departajare, Liverpool a ratat o singură dată, iar AC Milan de trei ori și „cormoranii” au ridicat trofeul deasupra capului.

3. Liverpool – Arsenal: Liga Campionilor, sferturi de finală, martie 2008

În optimi, Liverpool nu a avut probleme cu Inter Milano, scor 4-0 la general. S-a calificat în sferturile de finală și a remizat în tur cu Arsenal, scor 1-1. În manșa secundă, „cormoranii” și-au învins rivala din Anglia cu 4-2 și au obținut calificarea în semifinalele competiției.
Au marcat: Hyypiä ’30, Torres ’69, Gerrard ’85 (penalty) și Babel ’90+2.

În 2008, Liverpool s-a oprit în semifinale. A fost eliminată de o altă adversară din Premier League, Chelsea, scor 1-1, respectiv 3-2.

4. Liverpool – Borussia Dortmund: Europa League, sferturi de finală, aprilie 2016

Cel mai recent „comeback” este cel din 2016. Liverpool a trecut de Manchester United în optimi și a dat peste Borussia Dortmund și sferturile de finală. După 1-1 în Germania, englezii au fost conduși pe Anfield cu 3-1, dar au găsit puterea de a reveni și au învins „zidul galben” cu scorul de 4-3.
Au marcat: Origi ’48, Coutinho ’66, Sakho ’78 și Lovren ’90+1.

În acel sezon, Liverpool a ajuns până în finală, dar Sevilla și-a adjudecat trofeul, după 3-1 la Basel.

În finală, Liverpool se va duela cu învingătoarea dintre Ajax și Tottenham. Olandezii conduc cu 1-0 după meciul din tur și joacă cel de-al doilea meci pe teren propriu.

Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Campionilor

1. MarianD spune:

Mi-ar dorit o finala Liverpool – Tottenham si uite ca se intamapla. Daca sunt pariori pe aici, recomand un bonus fara depunere la Maxbet . Va puteti incerca norocul fara risc. https://www.supercazino.ro/blog/bonus-pariuri-fara-depunere-gratis/