FED CUP | Franța – România 3-2. Halep și Niculescu nu câștigă la dublu și ne oprim în semifinale

UPDATE / Garcia și Mladenovic câștigă setul decisiv cu 6-4 și România ratează finala Fed Cup.

UPDATE / Halep și Niculescu câștigă primul set cu 7-5 în fața franțuzoaicelor Garcia și Mladenovic, dar acestea duc meciul în decisiv, după 6-3 în setul secund.

UPDATE / Irina Begu se accidentează pe finalul setului decisiv și franțuzoaica învinge cu 6-3, 2-6, 6-3. Urmează meciul de dublu. Cel mai probabil pentru România vor juca Halep și Niculescu.

UPDATE / Sportiva noastră duce meciul în decisiv! O învinge pe Parmentier cu 6-2 în setul secund.

UPDATE / Irina Begu pierde primul setc cu 6-3 în fața franțuzoaicei.

UPDATE / Simona Halep câștigă setul decisiv și România peria din nou conducerea în întâlnirea cu Franța. Românca a învins-o pe Caroline Garia cu 6-7, 6-3, 6-4. Următorul meci se va da între Irina Begu și Pauline Parmentier.

UPDATE / Simona Halep câștigă setul secund și duce meciul cu Garcia în decisiv! 7-6, 3-6

UPDATE / După ce a fost condusă cu 0-4, Simona Halep a revenit și a făcut 5-4, dar în cele din urmă Garcia a câștigat în tie-break. Urmează setul secund.

UPDATE / Simona Halep câștigă primul meci cu scorul de 6-3, 6-1 în fața Kristinei Mladenovic, dar Caroline Garcia egalează după victoria cu Mihaela Buzărnescu, scor 6-3, 6-3.

Știrea inițială

România va juca în acest final de săptămână în cadrul semifinalelor Fed Cup, împotriva reprezentativei Franței.

Tragerea la sorți a meciurilor din această fază competițională a avut loc la Rouen și a făcut ca întâlnirea să fie deschisă chiar de către Simona Halep. Cea mai bine clasată româncă în clasamentul WTA va juca împotriva Kristinei Mladenovic.

Racheta a doua a României va fi Mihaela Buzărnescu, iar la dublu vor juca Irina Begu și Monica Niculescu.